Województwo lubuskie to wspaniałe miejsce dla miłośników natury. Ogromną jego powierzchnię stanowią obszary zielone. Wiele z nich zachowanych jest w niemalże dziewiczym stanie. Znajduje się tutaj około 600 jezior, mnóstwo rzek, lasów i łąk, a także kilka parków krajobrazowych oraz dwa parki narodowe.
PARKI KRAJOBRAZOWE
Sporą część terytorium regionu lubuskiego zajmują parki krajobrazowe. W ich obrębie wytyczono wiele ścieżek oraz ciekawych szlaków ułatwiających turystom zwiedzanie i dotarcie do najatrakcyjniejszych miejsc:
- Barlinecko-Gorzowski Park Krajobrazowy – Na tle pozostałych parków wyróżnia go ogromny poziom zalesienia. To bogaty świat roślin wraz z zachowanymi w naturalnym stanie meandrującymi rzekami i licznymi strumieniami.
- Gryżyński Park Krajobrazowy – Dużą jego część zajmują obszary polodowcowe z licznymi formami akumulacji , tworzącymi malowniczy krajobraz.
- Krzesiński Park Krajobrazowy – Obejmuje on podmokłe tereny pradoliny Odry, idealne dla rozwijania się wielu gatunków zwierząt.
- Łagowsko-Sulęciński Park Krajobrazowy – Znajduje się tu wiele jezior o krystalicznie czystej wodzie. Prowadzi do nich sieć szlaków turystycznych.
- Park Krajobrazowy ,,Łuk Mużakowa” – Chroni głównie morenę czołową, będącą jedną z najlepiej ukształtowanych form tego typu w Europie.
- Park Krajobrazowy ,,Ujście Warty” – Jak sama nazwa wskazuje, obejmuje okolice ujścia Warty, gdzie znajdują się liczne pastwiska, śródpolne oczka wodne oraz torfianki.
- Pszczewski Park Krajobrazowy – Rzeźba terenu jest tutaj bardzo urozmaicona, tak samo jak typy zbiorników wodnych i ich ciekawe linie brzegowe.
PARKI NARODOWE
Na obszarze województwa lubuskiego znajdują się także dwa parki narodowe. Pierwszy z nich – Drawieński Park Narodowy – charakteryzuje się bardzo dużym obszarem zalesienia , a co za tym idzie dzikim stanem przyrody. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj Jezioro Czarne, będące jednym z trzech na terenie Polski jeziorem o charakterze meromiktycznym. Drugim parkiem narodowym jest najmłodszy w Polsce – Ujście Warty. Dominują tu obszary podmokłe, gdzie rozmieszczono wiele punktów widokowych dla ochotników do obserwowania naturalnego rozwoju wielu gatunków zwierząt.
WINNICE
Lubuskie słynie z uprawy winorośli. Znajduje się tu wiele winnic przekształconych w muzea, gdzie odbywają się prezentacje dotyczący uprawy, warsztaty i degustacje. Nawet kilka szlaków poświęconych jest temu zagadnieniu.
Podsumowując, lubuskie to świetne miejsce dla miłośników obcowania z dziką przyrodą. Krystalicznie czysta woda i możliwość obserwacji życia zwierząt w naturalnym środowisku opatrzone ścieżkami edukacyjnymi wzbogaconymi w ciekawe informacje stanowią istny raj na ziemi.