„Lubuskie warte zachodu”- tym hasłem ponad jedenaście lat temu Marszałek Województwa lubuskiego rozpoczął prężną promocję regionu. Dlaczego, w co i czy warto inwestować w lubuskim?
Sprzyjająca lokalizacja
Województwo lubuskie położone jest w środkowo-zachodniej części Polski. Znajduje się tu aż czternaście przejść granicznych z Niemcami. Lubuszanie mogą pochwalić się również bardzo dobrze rozwinięta siecią drogową, kolejową i transportu wodnego. Czyni to lubuskie znakomitym punktem logistycznym, ale również otwiera możliwość na transgraniczną współpracę gospodarczą.Od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej region rozwija się coraz prężniej. Powstają specjalne strefy ekonomiczne i parki przemysłowe. Na terenie województwa znajdują się uczelnie wyższe, prowadzące różne kierunki, w tym kierunki politechniczne, co stanowi świetny kapitał ludzki, zwłaszcza, że demograficznie lubuskie jest bardzo młodym regionem. Ponadto Ziemia lubuska to jeden z większych kompleksów leśnych, upiększony dodatkowo ponad 500 jeziorami!
Wielość możliwości.
Obecnie najprężniej rozwijającą się branżą jest przemysł motoryzacyjny, ale również tradycyjne sektory, jak przetwórstwo drewna czy produkcja papieru. Bliskość granicy stwarza warunki na kooperacje z przedsiębiorstwami zagranicznymi. Gospodarka to jednak nie tylko przemysł. Piękne lubuskie lasy i jeziora to wspaniałe miejsce na rozwój turystyki. Świadczą o tym piękne kompleksy w Łagowie lubuskim, Niesulicach czy chociażby Ośnie lubuskim. Powstaje również coraz więcej gospodarstw agroturystycznych oraz łowisk wędkarskich. Województwo lubuskie jest również bardzo aktywne kulturalnie. Najpiękniejszy festiwal muzyczny
, Pol’and’rock (dawny Woodstock) odbywa się w Kostrzynie nad Odrą. Kawałek dalej kolejne, niemniej barwne wydarzenie muzyczne- Garbicz Festiwal. No i to, o czym zapomnieć nie wypada- Zielonogórskie Zagłębie Kabaretowe!
Uczciwy pracodawca poszukiwany!
Mimo atrakcyjności regionu
, jego ciągłego rozwoju, wielu mieszkańców przygranicznych miejscowości pracę podjęła po zachodniej części odry, często nawet ponad 100 kilometrów od granicy. Problemem jest nadal brak stanowisk pracy, okraszonych adekwatną do wykonywanego zajęcia pensją. Pewne stanowiska pracy, zaufany i słowny pracodawca, a przy tym przysłowiowy „rzut beretem” do pracy z pewnością zachęciłby rodaków do podjęcia pracy po polskiej stronie rzeki.
Czy więc lubuskie jest warte zachodu
, jak przekonuje włodarz województwa? Zdecydowanie! Mnogość możliwości inwestycyjnych, ze świetnym zapleczem personalnym i logistycznym, dodatkowo w pięknych okolicach przyrody, to miejsce w które inwestując, zyskujesz o wiele, wiele więcej!
30